About us

Ing. arch. Erik Petrus, Ph.D.
/founder/

ČESKY

Architekt, urbanista,  teoretik architektury a vysokoškolský pedagog

Od roku 2017 vedu svou vlastní architektonickou praxi, v jejímž rámci realizuji projekty jak v České republice, tak v Indonésii. Navrhuji stavby různých měřítek od malých staveb po velké soubory. Od interiérů, rezidenčních projektů, přes komerční, kulturní, občanské až po náboženské stavby.

Má tvorba je charakteristická propojením evropského a jihovýchodoasijského přístupu k architektuře. V Indonésii kladu důraz na citlivé propojení soudobé architektury s místní kulturou, tradičními stavebními principy a specifiky tropického podnebí. Inspirace filozofií a estetikou Indonésie se odráží i v mých projektech realizovaných v Česku. Typickým rukopisem mé práce je důraz na harmonii mezi interiérem a exteriérem a použití přírodních, výrazných materiálů – zejména exotických dřevin, mramoru a travertinu – které dodávají stavbám hloubku, strukturu a smyslový přesah.

Vystudoval jsem Fakultu architektury v Praze pod vedením Ladislava Lábuse a dále studoval na Middle East Technical University v Ankaře. Turecké prostředí pro mě bylo cennou zkušeností, která zásadně ovlivnila můj pohled na architekturu a otevřela cestu k hlubšímu zájmu o mezikulturní dialog v prostoru a celkově o asijskou architekturu. Po studiích jsem několik let působil ve studiu architektky Evy Jiřičné. Má touha poznávat různé kultury mi umožňuje navrhovat stavby po celém světě a propojit tak můj výrazný architektonický rukopis s místním kulturním prostředím dané země.

Kromě navrhování se věnuji výuce a výzkumu. V současnosti působím na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, kde jsem založil a vyučuji předmět Architektura v Asii. V rámci výuky se věnuji tradiční i moderní architektuře v zemích jako je Japonsko, Indonésie, Thajsko, Vietnam, Korea, Mongolsko, Indie či arabské země, a to včetně témat jako jsou architektura náboženství – buddhismus, hinduismus, islám, křesťanství, ale také místních náboženských tradic, například šintoismu v Japonsku či animistických systémů v jihovýchodní Asii. Výuka se zaměřuje rovněž na koloniální vlivy, tropický modernismus, brutalismus, japonský metabolismus, současnou vernakulární architekturu a nové formy městské výstavby, až po nové formy městské výstavby a inovativní přístupy k současné architektuře v asijských megaměstech v konkrétních oblastech Asie.

V teoretické rovině zkoumám prostorové aspekty působení architektonického prostoru na člověka a proměnu prostorů v průběhu historie napříč různými kulturami.

Ve výzkumu se věnuji typologii obytných budov a udržitelného rozvoje. A to převážně typologii townhousů, jako určitého způsobu městského bydlení. Toto téma jsem rovněž zpracoval i v rámci doktor­ského studia na fakultě architektury v Praze, kde jsem mimo jiné také řadu let učil a vedl různé konference zabývající se typologií staveb. Rovněž jsem se zapojil do několika projektů z oblasti typologie staveb, zpracovávané pro Ministerstvo pro místní rozvoj. Cílem mého doktorátu bylo vytvoření systematiky prostorových typů townhousů, která byla následně aplikována na české prostředí k zjištění konkrétních požadavků na samotnou formu a typologii townhousů a uplatnitelnosti této typologie v rámci České republiky. Jedním z výstupů mé práce, byla úprava definice rodinného domu v novém stavebním zákoně, tak aby bylo možné townhousy v českém prostředí stavět. Pro krátké vysvětlení: townhouse je určitý městský rodinný řadový dům s vyšší podlažností, který má řadu výhod jak pro město, tak pro jednotlivého uživatele. Jedná se o nejefektivnější způsob výstavby ze všech rodin­ných domů. Poznatky z teorie a výzkumu uplatňuji ve svých návrzích. O svých projektech, teoriích a výzkumu přednáším na univerzitách, konferencích, debatách po celém světě.

V mém díle se reflektuje můj zájem o geometrii a prostor. Fascinují mě základní geo­metrické tvary jako kruh, elipsa, čtverec, obdélník, trojúhelník. Geometrie je hlavním nositelem organizace mých navržených projektů. Na základě geometrie usiluji zorganizovat daný prostor do sice uchopitelných prostorových vztahů. Organizaci se dále vnáší řád. Tvar, hmota a samotné uspořádání vychází z reakce na daný kontext místa, ve kterém je dílo zasazeno. Není tedy možné už navržené dílo vzít a umístit ho do jiného prostředí. Rád pracuji s převýšenými prostory, s výraznými interiéry, průhledy, pohledovými osami, kontrastem, s momentem překvapení. Skrze architektonický prostor se pokouším vytvářet zajímavé atmosféry, které vzbuzují v lidech emoce. Jsem architekt emocionálních prosto­rů. Snažím se navrhovat impozantní a zapamatovatelná díla. Míra emocí je dána silou prostorové atmosféry architektonického díla. Ve svých návrzích často vycházím ze starší historie, především z barokních principů architektury. Jako je například dramatičnost prostorů, teatralita, bohatá hmota a její stín. Nejen baroko je pro mě velkým inspi­rač­ním zdrojem. Rád používám kámen, beton, cihlu nebo dřevo.

Dále vedu kurz Design města: Tvůrčí přístupy k urbanismu v online-škole Skvot a také úzce spolupracuji s Fakultou architektury na Universitas Indonesia v Jakartě, kde pravidelně přednáším o české a evropské architektuře. Působím rovněž jako porotce v největší studentské architektonické soutěži na světě – INSPIRELI AWARDS a jsem také členem Uměleckohistorické společnosti (UHS), kde se podílí na rozvíjení výzkumu dějin umění a architektury a reaguje na aktuální společenské a kulturní výzvy.

ENGLISH

Architect, Urban Planner, Architecture Theorist, and University Lecturer

Since 2017, I have been running my own architectural practice, through which I implement projects both in the Czech Republic and in Indonesia. I design buildings of various scales, from small structures to large complexes, including interiors, residential projects, as well as commercial, cultural, civic, and religious buildings.

My work is characterized by a fusion of European and Southeast Asian approaches to architecture. In Indonesia, I focus on sensitively integrating contemporary architecture with local culture, traditional construction principles, and the specifics of the tropical climate. The influence of Indonesian philosophy and aesthetics is also reflected in my projects realized in the Czech Republic. A typical hallmark of my work is the emphasis on harmony between interior and exterior, and the use of natural, expressive materials, especially exotic woods, marble, and travertine, which give the buildings depth, texture, and a sensory dimension.

I graduated from the Faculty of Architecture in Prague under the guidance of Ladislav Lábus, and I also studied at the Middle East Technical University in Ankara. The Turkish environment was a valuable experience that profoundly influenced my architectural perspective and opened the way to a deeper interest in intercultural spatial dialogue and Asian architecture in general. After my studies, I worked for several years at the studio of architect Eva Jiřičná. My desire to explore different cultures enables me to design buildings all over the world and to blend my distinctive architectural signature with the local cultural context of each country.

In addition to design, I am involved in teaching and research. I currently teach at the Faculty of Arts at Charles University, where I founded and teach the course Architecture in Asia. This course covers both traditional and modern architecture in countries such as Japan, Indonesia, Thailand, Vietnam, Korea, Mongolia, India, and Arab nations. It also includes topics like religious architecture—Buddhism, Hinduism, Islam, Christianity, as well as local religious traditions, such as Shintoism in Japan or animist systems in Southeast Asia. The course also addresses colonial influences, tropical modernism, brutalism, Japanese metabolism, contemporary vernacular architecture, and new forms of urban development, including innovative approaches to modern architecture in Asian megacities in specific regions of Asia.

On a theoretical level, I explore the spatial effects of architectural space on people and how spaces have transformed throughout history across different cultures.

My research focuses on the typology of residential buildings and sustainable development, primarily the typology of townhouses as a specific form of urban housing. I explored this topic in depth during my doctoral studies at the Faculty of Architecture in Prague, where I also taught for several years and led various conferences on building typology. I also participated in several typology-related projects for the Ministry of Regional Development. The aim of my doctoral work was to create a systematic classification of spatial types of townhouses, which was then applied to the Czech context to identify specific requirements for the form and typology of townhouses and the applicability of this typology within the Czech Republic. One of the outcomes of my work was the amendment of the definition of a family house in the new building law to make it possible to construct townhouses in the Czech environment. To briefly explain: a townhouse is a type of multi-story urban family row house that offers many advantages both for cities and for individual users. It is the most efficient form of housing construction among all types of family houses. I apply insights from theory and research in my designs. I lecture about my projects, theories, and research at universities, conferences, and discussions around the world.

My work reflects my interest in geometry and space. I am fascinated by fundamental geometric shapes such as circles, ellipses, squares, rectangles, and triangles. Geometry serves as the main framework for organizing my architectural projects. Through geometry, I aim to organize spaces into comprehensible spatial relationships. This organization brings a sense of order. The form, mass, and layout respond to the context of the location in which the work is placed. Thus, a designed piece cannot simply be transplanted into a different setting. I enjoy working with tall spaces, expressive interiors, vistas, visual axes, contrast, and moments of surprise. Through architectural space, I aim to create captivating atmospheres that evoke emotions in people. I am an architect of emotional spaces. I strive to design impressive and memorable works. The emotional impact is driven by the strength of the spatial atmosphere of the architectural work. In my designs, I often draw on historical principles, especially from the Baroque, such as spatial drama, theatricality, rich mass, and shadow. Baroque is a major source of inspiration for me, but not the only one. I also enjoy using stone, concrete, brick, and wood.

I also lead a course titled City Design: Creative Approaches to Urbanism at the online school Skvot and closely collaborate with the Faculty of Architecture at Universitas Indonesia in Jakarta, where I regularly lecture on Czech and European architecture. I also serve as a jury member in the world’s largest student architectural competition, INSPIRELI AWARDS, and I am a member of the Art History Society (UHS), where I contribute to advancing research in art and architectural history and addressing current social and cultural challenges.


EDUCATION
Doctoral degree program (academic degree – Ph.D.)
Faculty of Architecture, Czech Technical University in Prague (Czech Republic)

Master’s degree program (academic degree – Ing. arch.)
Faculty of Architecture, Czech Technical University in Prague (Czech Republic)
Supervisior – prof. Ladislav Lábus

Bachelor’s degree program (academic degree – bc.)
Faculty of Architecture, Brno University of Technology (Czech Republic)
Supervisior – prof. Petr Pelčák

Erasmus
Faculty of Architecture, Middle East Technical University, Ankara (Turkey)


PROFESSIONAL HONORS, AWARDS AND FELLOWSHIPS
2022/ Finalists – Dean’s Awards for Science and Research
2016/ 1st prize – Architectural competition, Revitalization of Petrzalka
housing estate, Bratislava (Slovakia)
2015 Nomination for the Dean’s Award – bachelor’s project


LECTURES

Faculty of Arts Palacky University Olomouc, Department of Asian Studies, Olomouc – (04/2025)
Faculty of Arts Charles University, Institue of Asian Studies, Prague – (12/2024)
High School of Construction, Brno – Czech Republic (01/2024)
Department of Architecture Universitas Indonesia, Jakarta – Indonesia (12/2023)
Revize typologie 2020 Conference, FA ČVUT Praha (2020)
9th Annual Conference on Architecture and Urbanism 2020, FA VUT Brno (2020)
Architektura a udržitelný rozvoj 20 Conference, FSv ČVUT Praha (2020)
Formát 400, Brno (2014)
Zkušenosti, Praha (2015)


I lecture on architecture all over the world – I gave this lecture at the Faculty of Architecture in Jakarta, Universitas Indonesia, 12/2023

Since January 2024, I have been a juror of the INSPIRELI AWARD the largest student architectural competition in the world

Lecture at the High School of Construction in Brno, 01/2024
It is important to give young students experience in the field of architecture